26 oz. ARC Flat Lid Candy Jars | 08294FL
- Large Apothecary Glass Jar Design with Glass Top and Safety
- Highest Standard Glass Material
- 26 oz ARC Custom Printed Elevation Candy Apothecary/Storage/Jar
- Recommended Hand Wash Only
- Made in U.S.A.
- Made in the USA
Enjoy buying pantry goods in bulk? Pick up a set of these 26 oz. ARC Flat Lid Candy Jars to keep your storage area nice and tidy.
Key Features
- Tiered Rim: The gentle slope towards the jar’s rim is made up of subtle tiers that add some texture to the body
- Brightly Colored Lids: To more easily match your brand or design’s aesthetic and color palette
- Large Capacity: With a capacity of 26 oz., these candy jars are quite large and perfect for storing your many different pantry staples
Organizing a pantry can be a challenge. Thankfully, things can be a lot simpler with these customizable candy jars. A set can help you store your pantry goods like cereals, oats, spices, and, of course, candy. Share the joys of organization with your friends and family at your next holiday party or get-together.
Order a set of these jars with our 110% price-match guarantee, and we’ll be sure to give you a good deal.
| Made in USA | Yes |
| Item Laser Area | 2.25"W x 2.25"H |
| Weight | 9.65 |
| Material | Glass |
| Dimensions | 4.35" W x 5.5" H |
| Imprint Area | 1 Color to Full Color Imprint Area: 3.00" W x 2.50" H |
| Case Pack | 12 |
| Capacity | 26oz |
| Name | 26 oz. ARC Flat Lid Candy Jars | 08294FL |
| color group | White |
| color group | Black |
| color group | Blue |
| color group | Green |
| color group | Orange |
| color group | Pink |
| color group | Purple |
| color group | Red |
| color group | Yellow |