1.5 oz. Translucent Plastic Shot Glasses | SHOT02
- Available in Translucent Colors
- Made from PS Acrylic Material
- 1.5 oz Plastic Shot Glasses
- Recommended Hand Wash Only
The 1.5 oz. Translucent Plastic Shot Glasses allow you to keep the shots coming without worrying your guests will topple and shatter your glassware.
Key Features
- Translucent Colors: Allows you to admire the pretty colors in your shots
- PS Acrylic Material: A lightweight, shatter-resistant plastic that can mimic the look of glass
- Customizable Plastic Shot Glass: Make a set that’s unique to your event or company
Your next seasonal bash or corporate mixer could do well with a set of these plastic shot glasses. They’re not only easy to drink from and handle, they’re also much less of a liability when drinks start flowing. Accidents happen, after all, and a toppled glass or two wouldn’t be surprising. Minimize risks without sacrificing aesthetics with these plastic glasses.
See how well your logo or design will fit on these shot glasses with our exclusive Design Lab. You can upload an imprint straight onto the preview, or build something from the ground-up with the pre-made, themed icons and available fonts. Hit the START DESIGNING NOW button to give it a go.
| Capacity | 1.5 oz |
| Case Pack | 250 |
| Dimensions | 2" H x 1 5/8" Rim x 1 1/8" Base |
| Imprint Area | 1.25" W x 1.00" H |
| Made in USA | No |
| Material | PS Acrylic |
| Name | 1.5 oz. Translucent Plastic Shot Glasses | SHOT02 |
| Weight | 14.5 |
| color group | Black |
| color group | Orange |
| color group | Blue |
| color group | White |