16 oz. Libbey Mason Jars with Handles | 97084
- Traditional Style Mason Jar
- Highest Standard Glass Material
- Drinking Jar Mason Glass
- Recommended Hand Wash Only
The 16 oz. Custom Libbey Mason Jars with Handles are a great option if you’re going for a rustic, country theme at your next trade show or wedding.
Key Features
- Squarish Mason Jar Design: This mason jar mug is more angular, creating a soft but geometric silhouette
- Comfortable Handle: The large handle on the side makes this mug easier to carry around
- Steady Base: The base helps keep the mug from tipping over, and it comes in various colors to match your design
Sometimes, you can’t help but crave something different from the everyday norm. These customizable mason jars are perfect for more rustic-leaning events and brands. Not everything has to be sleek and modern, after all. Add a set to your marketing toolkit today and increase your brand’s presence in your audience’s homes.
Mix and match your design to the right colored base using our exclusive Design Lab, where you can preview your set of mason jars before you buy.
| Capacity | 16 |
| Case Pack | 12 |
| Dimensions | 4.1" W x 5.3" H |
| Imprint Area | 1-2 Color Imprint Area: 1.60" W x 2.25" H 3+ Colors Imprint Area: 1.75"W x 2.25"H |
| Item Laser Area | 1.5" W x 2" H |
| Made in USA | No |
| Material | Glass |
| Name | 16 oz. Libbey Mason Jars with Handles | 97084 |
| Weight | 12 |
| color group | White |
| color group | Red |
| color group | Blue |
| color group | Pink |
| color group | Green |
| color group | Purple |
| color group | Black |