16 oz. Libbey Beer Glasses | 4808
- Made in the USA
- Highest Standard Glass Material
- 16 oz. Libbey Pub Glass
- Recommended Hand Wash Only
Choose the 16 oz. Libbey Beer Glasses for your next trade show or corporate event. They’re uncomplicated, highly practical pieces that your audience can use and enjoy whenever they’re craving a cold one.
Key Features
- Pint-Sized: With a 16 oz. capacity, these beer glasses are perfect for a US pint size of beer
- High-Standard Glass: Quality, clear glass that’s made in the USA, perfect for showing off the beauty in every layer of your craft beers
- Colorful Options: These beer glasses come in different color options that can help compliment your design or logo
A good promotional product shows off your logo without competing for the spotlight. These customizable beer glasses are a fine example. While their colors can match your company’s brand and style, their uncomplicated look will no doubt highlight your logo without overpowering it.
Test it out yourself using our exclusive Design Lab! Uploading and positioning your logo won’t take long at all, and you can add even more personal touches as you go, like themed icons and fancy fonts.
| Capacity | 16 ounce |
| Case Pack | 24 |
| Dimensions | 5.75" Height 3" width |
| Imprint Area | 2.50" W x 1.75" H |
| Item Laser Area | 2.25" W x 1.25" H |
| Made in USA | Yes |
| Material | Glass |
| Name | 16 oz. Libbey Beer Glasses | 4808 |
| Weight | 13.7 |
| color group | White |
| color group | Black |
| color group | Blue |
| color group | Green |
| color group | Pink |
| color group | Purple |
| color group | Red |