4oz Color Cotton Canvas Tote Bags | TOT3764
- Perfect Promotional Items for Corporate Events
- Eco-Friendly Choice and Recyclable
- Colored Cotton Tote Bags
These beautiful 4oz Color Cotton Canvas Tote Bags can help you add a personal touch to all sorts of occasions.
Key Features
- Eco-Friendly Use: Reusable totes like these can serve as shopping and grocery bags as well
- Recyclable Material: Because it’s made from 100% cotton, these totes are recyclable
- Multiple Color Options: There are available colors for you to choose from as a backdrop for your logo or design
Attractive cotton tote bags like these suit classy events and occasions like weddings, anniversaries, and more. They’re also rustic-chic enough to serve as giveaways for grocery stores and beach parties alike. These tote bags can help cut down your audience’s use of flimsy, single-use plastic and paper. Help them help Mother Earth with this small step.
These customizable cotton tote bags would look even better with your added personal touch. Our exclusive Design Lab includes an easy-uploader, pre-made, themed icons, and a small library of fonts. Let your creativity loose today by hitting the START DESIGINING NOW button.
| Case Pack | 250 |
| Dimensions | 14.5" W x 17" H |
| Imprint Area | 9.50" W x 9.00" H |
| Made in USA | No |
| Material | 4 oz Cotton |
| Name | 4oz Color Cotton Canvas Tote Bags | TOT3764 |
| Weight | 16.50 |
| color group | Black |
| color group | Brown |
| color group | Blue |
| color group | Red |