9 oz. Margarita Glasses | 5444AL
- Available in Different Gorgeous Colored Bottoms
- Smooth Glass Material
- Classic Style Margarita Glasses
- Recommended Hand Wash Only
Fancy drinks deserve fancy glassware like the 9 oz. Margarita Glasses.
Key Features
- Different Colored Bottom Options: A range of bright colors are available upon request to suit your brand or design
- Smooth, Clear Glass: A beautiful, clear glass body allows you to see the vibrant colors in your drinks
- Classic but Customizable Margarita Glasses: The classic margarita glass silhouette is the perfect background for your printed logo or design
There’s something truly unique about holding this type of margarita glass. The funky shape and colorful stem simply add to its party-centric aesthetic. You know you’ll have a good time with this in your hand, especially when it’s filled with a beautiful drink.
Your next big seasonal party or rave could do with a set of these customizable margarita glasses. They’ll hold the alcohol while looking stunning in your guests’ hands all the while. Order a set today and we’ll give you a great deal with our 110% price-match guarantee.
Promote your brand at your next corporate event or trade show using these 9 oz. Margarita Glasses. Vibrant colors tinge these glasses from the base all the way up the stem, helping them match both your logo and the alcohol colors.
Preview your design today using our exclusive Design Lab. Call us to learn more!
| Capacity | 9 oz |
| Case Pack | 12 |
| Dimensions | 6.1" H x 4.5" Rim |
| Imprint Area | 2.50" W x .30" H |
| Made in USA | No |
| Material | Glass |
| Name | 9 oz. Margarita Glasses | 5444AL |
| Weight | 7.01 |
| color group | White |
| color group | Black |
| color group | Blue |
| color group | Green |
| color group | Pink |
| color group | Purple |
| color group | Red |