6 oz Rose Bud Champagne Glasses | 5479AL
- Crystal Clear Clarity for Exceptional Product Visibility
- Flared Rose Bud Inspired Shape
- 6 oz. Champagne Glasses
- Recommended Hand Wash Only
Nature inspires some beautiful pieces, like the 6 oz Rose Bud Champagne Glasses.
Key Features
- Flared Rose Bud Bowl: The rose bud-like bowl on these elegant champagne glasses creates a classy silhouette
- Crystal Clear Glass: Beautiful, clear glass creates the perfect background for your logo or design
- 6 Oz. Capacity: These glasses hold not too much and not too little, just the perfect amount
These customizable champagne glasses are perfect for intimate get-togethers and other special events. Charity galas, weddings, and bachelorette parties would benefit from these glasses in guests’ hands. It’ll elevate the experience for the event goers and add a touch of elegance to every table.
The shape and clarity of these glasses, paired with their customizability, come together in the most beautiful way to show off your brand logo or personal design. Upload and adjust your artwork with a few quick clicks using our exclusive Design Lab today.
| Capacity | 6.7 |
| Case Pack | 24 |
| Dimensions | 2" W x 8.25" H X 2.75" B |
| Imprint Area | 2.25" W x 1.5" H |
| Item Laser Area | 2" W x 1.5" H |
| Made in USA | No |
| Material | Glass |
| Name | 6 oz Rose Bud Champagne Glasses | 5479AL |
| Weight | 477.67 |
| color group | White |
| color group | Black |
| color group | Blue |
| color group | Green |
| color group | Purple |
| color group | Pink |
| color group | Red |