25 oz. Aluminum Water Bottles | AB151
- Carabiner for Easy Attachment
- Push Release Translucent Caps
- Black Flip Top Lid
- Smooth Metallic Finish
- Aluminum Water Bottles
Carry a 25 oz. Aluminum Water Bottle with you for easy access to hydration on road trips, during gym sessions, and at your desk.
Key Features
- Push-Release Cap: With a press of a button, you get easy access to whatever beverage you bring with you
- Flip-Up Carrying Handle: For easy carrying, flip the handle up, and flip it down for easy storage
- Aluminum Material: Gives these water bottles a nice metallic body without too much added weight
Having a personalized water bottle nearby is a great way to stay hydrated. These ones are particularly easy to carry thanks to the carrying handle and the lightness of the aluminum. The flip-up cap keeps things from falling into your drink, and it only takes a click of a button for it to open.
Grab yourself a set of these water bottles for your business’s next trade show or outdoor company event. You can make use of our volume pricing to get lower prices per piece. Order in bulk today!
| Capacity | 25 |
| Case Pack | 25 |
| Dimensions | 10" H x 2.75" W |
| Imprint Area | 1 Color Imprint Area: 2.50" W x 4.00" H |
| Item Laser Area | 1.40" W x 3.00" H |
| Made in USA | No |
| Material | Aluminum |
| Name | 25 oz. Aluminum Water Bottles | AB151 |
| Weight | 11 |
| color group | Blue |
| color group | Silver |
| color group | Red |
| color group | Green |