16 oz. Plastic Stemless Wine Glasses | AG106
- Hand Wash Only
- Stemless Wine Glass Design
- BPA Free
- 16 oz. PET Plastic
- Made in the USA
- Recommended Hand Wash Only
Any big party could use a set of 16 oz. Plastic Stemless Wine Glasses. They look nice, feel good to hold, and, most importantly, can suffer a few falls better than glass ever could.
Key Features
- Stemless Design: A no-nonsense silhouette that has the charming curve of a typical wine glass body without the long stem
- Plastic Material: Much more shatter-resistant than glass, so you don’t need to worry about a few drops and topples
- BPA-Free: Ensures no harmful chemicals will leak into your drink
Are you the type to fret about your glassware breaking at a rowdy event? Pick up a set of these customizable plastic glasses to ease your worries. A set would be perfect to keep on-hand if you’re a frequent host of seasonal parties or family get-togethers.
You can even let your creativity loose by designing an imprint for your personal set on our exclusive Design Lab. We have tons of pre-made, themed icons and an attractive selection of fonts for you to use.
| Capacity | 16 oz |
| Case Pack | 60 |
| Dimensions | 2.75" W x 4.75" H |
| Imprint Area | 2.50" W x 1.75" H |
| Made in USA | Yes |
| Material | PET Material |
| Name | 16 oz. Plastic Stemless Wine Glasses | AG106 |
| Weight | 8 |
| color group | White |
| color group | Blue |