16 oz. Glass Pint Beer Steins | BM16
- Thick, Star-bottom Beer Mug with Thumb Grip Handle
- Highest Standard Glass Material
- Imported Clear Wholesale Printed Sports Beer Mugs
- Recommended Hand Wash Only
The subtle details on these 16 oz. Glass Pint Beer Steins makes them a little different from the rest.
Key Features
- Horned Handle: With a place for your thumb to rest as you raise your toasts
- Star-Bottom Base: Ridges that create an interesting silhouette and an attractive view when you reach the bottom of your mug
- High-Quality Glass: Quality glass that helps insulate your drink of choice.
This custom beer stein adds a bit of novelty to every step of your drink. From lifting the glass to finishing the last few drops, there’s something interesting in every movement. Your thumb finds the right place to rest, your eyes catch on the star at the base, and you can lift the glass up easily enough to ask for a refill.
Give your guests a fun, functional beer stein they can enjoy using at your pub. You can even hand them out as giveaways for your next Oktoberfest or promotional event. Buy in bulk knowing you’ll be getting a great deal with our 110% price-match guarantee.
| Made in USA | No |
| Item Laser Area | 2.00" W x 2.25" H |
| Weight | 32 |
| Material | Glass |
| Dimensions | 4.125" W x 5.875 " H |
| Imprint Area | 1 Color Imprint Area: 2.50" W x 2.25" H 3+ Colors Imprint Area: 3.00"W x 3.00"H |
| Case Pack | 24 |
| Capacity | 16 |
| Name | 16 oz. Glass Pint Beer Steins | BM16 |
| color group | White |
| color group | Black |
| color group | Blue |
| color group | Green |
| color group | Pink |
| color group | Purple |
| color group | Red |