28 oz On The Go Tritan™ Bottle | SUTM25805
- Great for daily hydration, gym, office, travel, and on-the-go lifestyles.
- BPA Free: Safe and reliable for daily hydration.
- Hand wash recommended to maintain product quality.
- Fits most vehicle cup holders for convenient travel.
- Screw-on lid is built with a carrying handle and matching textured accent.
- Capacity markings allow for easy measuring and tracking of water intake.
- Auto flip spout flips up with a push of a button for one-handed drinking.
Stay hydrated on the go with this 28 oz On The Go Tritan™ Bottle, designed for convenience and everyday use.
Highlights
Auto Flip Spout: Flips up with the push of a button for easy one handed drinking.
Built In Straw: Allows for smooth sipping without tilting the bottle.
Screw On Lid: Built with a carrying handle and matching textured accent for a secure grip.
Capacity Markings: Easy measuring and tracking for water intake or fitness goals.
Make every sip a brand moment. Upload your logo to our design lab or explore our fonts and clip arts to create a look for these custom water bottles. Call us today. Our friendly reps are ready to lock in the best price with our 110 percent price match guarantee.
| Made in USA | No |
| Weight | 18 lbs |
| Material | Tritan™ Plastic Materials |
| Dimensions | 11.125" H x 3.25" Dia |
| Imprint Area | 6.0" H x 6.5" W |
| Case Pack | 36 |
| Capacity | 28 |
| Name | 28 oz On The Go Tritan™ Bottle | SUTM25805 |
| color group | White |
| color group | Blue |
| color group | Green |
| color group | Red |
| color group | Gray |