1.75 oz. Frosted Glass Shot Glasses | 5121FR
- Frosted, Soft, Velvet-Like Glass Design
- Thick Protruding Base with a Sheer Rim
- High-Quality, Imported Material
- 1.75 oz. Frosted Shot Glass
- Recommended Hand Wash Only
The 1.75 oz. Frosted Glass Shot Glasses can bring a classy softness to your drinking sessions.
Key Features
- Soft, Frosted Glass: Gives these shot glasses a velvet-like, high-class appearance
- Sheer Rim: Creates a thin, smooth rim that makes your favorite shots go down easier and feel nicer to drink
- Thick, Colorable Base: Keeps your shot glasses stable while adding a pop of color to compliment your design or logo
These customizable shot glasses put an interesting spin on the classic shot glass design. With their frosted glass, they look softer and maybe a little colder. It’s a look that adds a haze over the drinks poured inside, making them appear gentler.
Hand them out to enthusiasts at your next trade show or corporate conference so they have more options for their alcohol presentation at their home bars. Alternatively, you can grab a set for your own restaurant or pub.
Hit the START DESIGNING NOW button to see how creative you can get with these shot glasses.
| Capacity | 1.75 |
| Case Pack | 72 |
| Dimensions | 2" W x 2.25H |
| Imprint Area | 1.75" W x 1.50" H |
| Item Laser Area | 1.75" W x 1.50" H |
| Made in USA | No |
| Material | Glass |
| Name | 1.75 oz. Frosted Glass Shot Glasses | 5121FR |
| Weight | 14.2 |
| color group | Blue |
| color group | Green |
| color group | Red |
| color group | Purple |
| color group | Pink |
| color group | White |
| color group | Black |