AWARE™ Recycled Cotton Weekender Tote | GL1022926
- NOTE: Due to the nature of the recycled material content, the finished material can have subtle color variances
- Dual grab handles and an adjustable shoulder strap provide versatile carrying options (Grab handle length: 21.75”)
- Interior drop pocket for storing smaller items
- 6 exterior pockets for quick access storage and keeping you organized on the go
- Large zippered main compartment to keep contents secure
- Includes AWARE™ Virtual ID & Product passport, which delivers an indisputable way to track and validate textile composition impact from origin to cons
Perfectly oversized for weekend getaways. This AWARE™ Recycled Cotton Weekender Tote is ready for anything and keeps your essentials organized on the move.
Highlights
Large zippered main compartment: Keeps contents secure during travel and daily use.
Six exterior pockets: Provides quick access storage for phones, keys, wallets, and other essentials.
Dual grab handles and adjustable shoulder strap: Versatile carrying options for hands free convenience. Grab handle length is 21.75 inches.
PVC free: Contains no polyvinyl chloride or toxic chemicals.
Ready to send them off in sustainable style? Head to our online design lab to upload your logo or build a look from scratch for these personalized tote bags. Call us today and let our team help you score the best deal with our 110 percent price match promise.
| Made in USA | No |
| Weight | 42 lbs |
| Material | 14.75 oz, 70% Recycled Cotton, 30% Recycled Polyester |
| Dimensions | 8.4"W x 16"H x 22.5"L |
| Imprint Area | 4" W x 3" H (Front Pocket Center) |
| Case Pack | 20 |
| Name | AWARE™ Recycled Cotton Weekender Tote | GL1022926 |
| color group | Black |
| color group | Purple |
| color group | Brown |