ARC 11 oz. Soccer Ball Whiskey Glass | X3837
- Made In The USA
- 100% Recyclable Glass
- Ideal for Bar and Restaurant Settings
- Heavy Base with Embossed Soccer Ball Pushed Up Underneath
- ARC 11.5 oz Whiskey Glass
Raise a glass for your favorite soccer team in both victory and defeat with these ARC 11 oz. Soccer Ball Whiskey Glasses.
Key Features
- Heavy, Embossed Soccer-Ball Base: An eye-catching soccer ball embossment inlaid into the stable base makes this a unique piece you don’t see every day
- 100% Recyclable Glass Material:Â Beautiful, clear, and entirely recyclable for the sake of the environment
- Made in the USA:Â Support local brands like ARC, who takes pride in its durable and innovative glassware products
Imagine you’re sitting back, watching the soccer game on the TV, enjoying the play by plays. You pour some whiskey in a glass. Holding the glass in your hand, it feels solid and stable, and you sip your drink as the game goes on. When it ends, you raise the glass to your team, finish off the alcohol, and spot the elegantly embossed soccer ball in the base of the mug. It’s a great finale for the game, isn’t it?
These custom whiskey glasses work as gifts for friends, giveaways for guests, and glassware staples in your bar or restaurant. Buy a set today! You’re sure to get your money’s worth, especially with our 110% price-match guarantee.
| Made in USA | Yes |
| Item Laser Area | 2.25" W x 2" H |
| Weight | 22.44 |
| Material | Glass |
| Dimensions | 3.4" W x 3.5" H x 3" B |
| Imprint Area | 3.00" W x 2.00" H |
| Case Pack | 24 |
| Capacity | 11.5 |
| Name | ARC 11 oz. Soccer Ball Whiskey Glass | X3837 |
| color group | White |