34 oz. Stainless Steel Sports Bottles with Lid | SB114
- Single Wall Construction
- BPA Free
- Twist Cap Lid
- Available in Multiple Colors
If you’re out on the trail and need a sturdy water bottle by your side, grab one of these 34 oz. Stainless Steel Sports Bottles with Lids.
Key Features
- Single-Wall Design: Reduces this bottle’s weight despite the hefty material it’s made from
- Stainless-Steel Construction: Has a premium look and feel, plus it’s more durable than plastic
- Twist-Cap Lid: A simple mechanism that’s less likely to break on the go, and it attaches to the body so you don’t lose it
More rugged trails and adventures need your gear to be up to snuff. These customizable, stainless-steel sports bottles are an excellent option for you if you want to travel off the beaten path. They’re hardy and won’t shatter or break easily thanks to their metal exterior. Of course, there’s nothing stopping you from also bringing them commuting or to the office if you just want a bottle that’ll survive a few tips and falls.
These sports bottles would make great promotional products for marathons, charity runs, and any sports-related businesses. Grab as many as you need today! Our low minimum order quantity and volume pricing allow us to cater to orders both big and small.
| Capacity | 34 |
| Case Pack | 25 |
| Dimensions | 3" W x 9" H |
| Imprint Area | 3" W x 3" H |
| Item Laser Area | 3" H x 1.5" W |
| Made in USA | No |
| Material | Stainless Steel |
| Name | 34 oz. Stainless Steel Sports Bottles with Lid | SB114 |
| Weight | 14.2 |
| color group | Silver |
| color group | Blue |
| color group | Black |